Pitches 13 & 14 – Beacon Hospital Dome

Region: South America Born: 2007 9-a-side 2 x 15mins

Section 1 – Pitch 13

Section 2 – Pitch 14

League Table – Section 1


Pos Team P F A GD Pts
1 Bolivia 5 13 6 7 18
2 Argentina 5 6 4 2 15
3 Chile 5 9 5 4 14
4 Uruguay 5 8 7 1 12
5 Colombia 5 7 14 -7 8
6 Brazil 5 1 8 -7 6

League Table – Section 2


Pos Team P F A GD Pts
1 Ecuador 5 14 6 8 18
2 Guyana 5 9 6 3 13
3 Paraguay 5 12 11 1 11
4 Peru 5 11 12 -1 11
5 Suriname 5 8 8 0 10
6 Venezuela 5 5 16 -11 9

Section 1 – Tuesday, June 5

Kick-off Match No.
18:30 C-01 Brazil 11 Argentina
19:15 C-02 Colombia 04 Chile
20:00 C-03 Uruguay 22 Bolivia

Section 1 – Thursday, June 7

Kick-off Match No.
18:30 C-04 Chile 30 Uruguay
19:15 C-05 Bolivia 10 Brazil
20:00 C-06 Argentina 21 Colombia

Section 1 – Saturday, June 9

Kick-off Match No.
14:00 C-07 Brazil 01 Chile
14:45 C-08 Uruguay 41 Colombia
15:30 C-09 Argentina 12 Bolivia
16:15 C-10 Uruguay 20 Brazil
17:00 C-11 Argentina 10 Chile
17:45 C-12 Bolivia 42 Colombia

Section 1 – Sunday, June 10

Kick-off Match No.
14:00 C-13 Bolivia 41 Chile
14:45 C-14 Colombia 30 Brazil
15:30 C-15 Argentina 10 Uruguay

Section 2 – Tuesday, June 5

Kick-off Match No.
18:30 C-16 Ecuador 32 Peru
19:15 C-17 Paraguay 04 Suriname
20:00 C-18 Venezuela 21 Guyana

Section 2 – Thursday, June 7

Kick-off Match No.
18:30 C-19 Suriname 22 Venezuela
19:15 C-20 Guyana 22 Ecuador
20:00 C-21 Peru 35 Paraguay

Section 2 – Saturday, June 9

Kick-off Match No.
14:00 C-22 Ecuador 31 Suriname
14:45 C-23 Venezuela 16 Paraguay
15:30 C-24 Peru 14 Guyana
16:15 C-25 Venezuela 04 Ecuador
17:00 C-26 Peru 20 Suriname
17:45 C-27 Guyana 10 Paraguay

Section 2 – Sunday, June 10

Kick-off Match No.
14:00 C-28 Guyana 11 Suriname
14:45 C-29 Paraguay 12 Ecuador
15:30 C-30 Peru 30 Venezuela

Sectional quarter-finals – Tuesday, June 12

Kick-off Match No.
18:30 C-SQ1 Chile 10 Venezuela
19:30 C-SQ2 Uruguay 30 Suriname
18:30 C-SQ3 Colombia 30 Peru
19:30 C-SQ4 Brazil 10 Paraguay

Quarter-finals – Thursday, June 14

Kick-off Match No.
18:30 C-CQ1 Bolivia 50 Brazil
19:30 C-CQ2 Argentina 31 Colombia
18:30 C-CQ3 Ecuador 02 Uruguay
19:30 C-CQ4 Guyana 01 Chile

Finals day – Saturday, June 16

Kick-off Match No.
14:00 C-SS1 Venezuela 13 Peru
14:45 C-SS2 Suriname 02 Paraguay
14:00 C-PS1 Brazil 12 Ecuador
14:45 C-PS2 Colombia 26 Guyana
15:30 C-S1 Bolivia 1 (aet) 0 Uruguay
15:30 C-S2 Argentina 0 (aet) 0 Chile
(2 pens 1)
16:15 C-SF1 Peru 13 Paraguay
16:15 C-SF1 Ecuador 0 (aet) 0 Guyana
(3 pens 5)
17:00 C-F1 Bolivia 03 Argentina

Group Winners

Argentina